Km Hesaplama Nasıl Yapılır?

Km hesaplama Nedir ve Nasıl Yapılır?

  • Km Hesaplama - 21 Nisan 2021
  • 125

Kilometre hesaplama, iki farklı nokta arasındaki uzaklığın net olarak ölçülmesidir. Özellikle son yıllarda çok fazla tercih edilmektedir. Km hesaplama, gidilecek yolun mesafesi yanında süresini de size sunabilmektedir.

Km Hesaplama Ne İşe Yarar?

Seyahate çıkılmadan önce ilk başvurulan şeylerden biri olan kilometre hesaplama birçok avantajı da beraberinde getiriyor. İnternet üzerinden kolayca alabildiğiniz bu hizmet öncelikle daha önce hiç gidilmeyen bir yerin rotasını saniyeler içinde sizlere sunuyor. Genel olarak avantajlarını bazı başlıklar altında toplamak gerekirse:

Farklı Rotaları Size Sunabilir

Genellikle şehirlerarası yolculuklarda tercih edilen km hesaplama işlemleri, şehir içinde de kullanılabilecek bir ağa sahiptir. Hangi noktadan hangi noktaya ulaşmak istediğinizi seçtiğiniz anda karşınıza ilk olarak rota haritası çıkacaktır. Bu haritayı takip ederseniz bilmediğiniz yerlere bile ulaşabiliyorsunuz.

Tahmini Süreyi Hesaplıyor

Uygulama size sadece yol haritası çıkarmıyor. Bunun yanında iki mesafe arası kaç km ve varış zamanını da veriyor. Bu durum da planlama açısından büyük önem arz ediyor. En azından saat kaç civarlarından varış noktasına ulaşabileceğiniz kafanızda net olarak beliriyor.

Tüketilecek Yakıt Netleşiyor

Bu tarz mesafe hesaplama işlemleri gidilecek yolun bir rotasını net olarak gösterdiği için kullandığınız yakıt çeşidine göre ne kadarlık bir harcama yapacağınızı da kesinleştiriyor.

Güzergâhtaki Trafik Durumu Gözlemlenebiliyor

İnternet üzerinden uydu görüntüleriyle alınabilen bu rotalar, aynı zamanda yoldaki trafiği de açıkça gösteriyor. Siz de bu trafiğe göre yeni bir rota oluşturabilir, varış zamanınızdaki sekmeleri hesaplayabilirsiniz.

Seçilmesi Gereken En Mantıklı Ulaşım Aracını Belirliyor

Her ne kadar km hesaplama işlemleri sadece sahip olduğunuz araçlara özelmiş gibi gözükse de durum böyle değil. Gidilmek istenilen rota üzerindeki diğer ulaşım araçlarının da bir alternatifi mevcuttur. Bu durum elbette ki yakıt hesaplaması üzerinden öneriliyor.

Km Hesaplama Nasıl Kullanılır?

Km hesaplama işlemleri oldukça basittir ve her yaştan kişi kolaylıkla kullanabilir. Bunu yapabilmek için öncelikle nereden nereye girmek istediğinizi seçerek işe başlıyorsunuz. Seçim yaptıktan sonra karşınıza pek çok bilgi geliyor. Bu gelen bilgilerden ilki rotanın detaylı bir yol haritası oluyor. Harita da aynı zamanda yol üzerindeki önemli noktaları da çok önceden bilebiliyorsunuz. Yine aynı sayfada toplam kilometre hesaplamasını görebilirsiniz. Bu kilometre için tüketilecek yakıt miktarı da hemen yanında bulunur. Güzergâhta bulunan araçların oluşturduğu trafik de adım adım size sunulur. Tüm bunlara ek olarak o bölgedeki hava durumuna bile erişiminiz mevcut. Bu durumda elbette sizin hangi noktalarda daha dikkatli olacağınızın minik bir uyarısıdır.

Km Hesaplama Seyahat Alternatiflerinde Etkili midir?

Mahalle aralarındaki mesafeleri bile ölçümleyebilen km hesaplama işlemleri size sadece rota sunmaz. Bu sunduğu rotalara ek olarak farklı rotaları da görebilirsiniz. Örneğin İzmir’den İstanbul’a seyahat edeceksiniz ve rotanızı km hesaplama yoluyla buldunuz. Lakin yolda farklı aksilikler oldu ya da rotadan çıktınız. Bu durumda anında yeni rotanız güncellenecek ve varış hedefiniz için yeni bir alternatif size sunulacaktır. Kısacası trafikte kaybolarak zaman kaybetmelere bir son vermiş olacaksınız. Tüm bunlara ek olarak rotanızda size sunulan başka ulaşım araçlarını da tespit edebilirsiniz. Özellikle de iki nokta arasında demiryolu ve havayolu ulaşımı mevcut ise o rotaları ve uygunluklara da kolayca erişebiliyorsunuz. Eğer yolculuğa o araçlar ile devam etmek daha mantıklı bir seçenek ise sizler için fazlasıyla kolaylık sağlayan bir uygulamadır diyebiliriz.